bookeder.com Müşteri Hizmetleri

COVID-19 koronavirüs salgını nedeniyle isteklerin işlenmesinin normalden daha uzun sürebileceğini lütfen dikkate alınız.

Bu tür belirsiz durumlarda rezervasyonunuzu yönetmenize ve esnek kalmanıza yardımcı olmak için mümkün olan her çabayı gösterdiğimizden emin olun. Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.

Yardıma ihtiyacınız mı var? SSS’ımıza göz atın

Kredi kartım yoksa rezervasyon yaptırabilir miyim?

Evet, başka birinin kredi kartı kullanarak rezervasyon yaptırabilirsiniz (kart hamilinin izni olmadan kredi kartını kullanamazsınız).

Kredi kartı detaylarımı neden vermem gerekiyor?

Kredi kartınızın detayları oteldeki rezervasyonunuzu teyit etmek ve garantilemek için talep edilmektedir.

  • "1EUR depozit" veya "Ön ödeme gerekmektedir" tarifesini seçiyorsanız rezervasyonunuzu ödemek için kredi kartınızdan bir tutar çekilir.
  • "Otelde ödeyin" tarifesini seçiyorsanız "geç iptal" veya "no show" (otele gelmeme) ücretleri karşılamak için kredi kartı hesabınızda geçici olarak bir tutar dondurulur.

Oteldeki konaklama için ödeme ne zaman yapılır?

Ödeme vakti rezervasyonunuzun koşullarına bağlıdır. Bu bilgiyi rezervasyon sayfasındaki Ödeme Koşulları bölümünde ya da onay e-postasında bulabilirsiniz.

Rezervasyonumun teyit edildiğinden nasıl emin olabilirim?

Rezervasyonuzu yaptırdıktan sonra teyit sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada rezervasyon numaranız ve PIN kodunuz gösterilir. Bu, otelin rezervasyon detaylarınızı teslim alıp rezervasyonuzu teyit ettiği anlamına gelir.

İlave olarak e-posta adresinize onay belgesini göndereceğiz.

Web sitesinde rezervasyon yaptırdım ancak teyit e-postasını almadım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Lütfen e-posta adresinizin doğru yazdığınızdan emin olun.

E-postayı gelen kutunuzda arayın, e-maili gelen kutunuzda bulamazsanız klasörlerinizi kontrol edin. E-posta bir istenmeyen posta filtresi veya e-posta kuralı nedeniyle taşınmışsa İstenmeyen Posta veya Önemsiz Posta klasörlerinde olabilir.

Aynı zamanda rezervasyonunuzu tamamladıktan sonra almış olduğunuz rezervasyon numarınızı ve PIN kodunu girip Rezervasyonlarım sayfasında teyit e-postasını bulabilirsiniz.

Bookeder.com olarak güvenliğinize önem veriyor ve en güncel güvenlik uygulamalarını kullanıyoruz:

  • HTTP Secure (HTTPS) - güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin "başkaları tarafından" okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. HTTPS güvenli iletişim protokolü bilgisayar ağı üzerinden güvenli haberleşmeyi sağlamak için tasarlanmış Secure Sockets Layer (SSL) kriptolama protokolü ile  kullanılmaktadır. Bilgileriniz sadece sunucularımız ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir.
  • PCI DSS, Payment Card Industry Data Security Standard ifadesinin kısaltması olup, Türkçe’ye Ödeme Kartları Endüstrisi Veri Güvenliği olarak geçmiştir. Dünya genelinde kullanılan bu standart sayesinde, kart ödemelerinin güvenli bir şekilde yapılması, sahtecilik ve dolandırcılık işlemlerine karşı etkin bir koruma sağlanmaktadır. Visa, Master Card, American Express, Diner Club ve JCB’nin yer aldığı PCI SSC (Payment Card Industry Security Standards Council) adı verilen konsey tarafından kurulmuş olan bu sistem teknik ve operasyonel bir sistemdir.

Evet, yapabilirsiniz. Bunun iki yöntemi var:

  • "1EUR deposit" rezervasyonu yaptırdıysanız rezervasyon numaranızı ve PIN kodunu kullanarak Rezervasyonlarım sayfasına girip Manage payment bölümünde yeni kart detaylarınızı yazınız.
  • “Otelde ödeyin” rezervasyonu yaptırdığınız durumda doğrudan otel ile temasa geçin.

İptal politikasını otel sayfasının alt kısmında okuyabilirsiniz.

Belirli bir rezervasyonun iptal politikasını kontrol etmek için Müsaitlik kutusuna konaklama tarihlerininzi girip Ara veya Müsaitliği kontrol et butonuna tıklayın.

Rezervasyon yaptırıp onay e-postası aldıysanız otelin iptal politikasını Rezervasyon detaylarınız bölümünde bulabilirsiniz.

Daha fazla soru göster